proLékaře.cz
Inzerce
Vážený pane doktore,

v oblasti infektologie je u nás v poslední době poněkud „rušno“ − a nejde jen o černý kašel či záškrt. Například výskyt rezistentních forem TBC v Česku meziročně stoupl téměř na dvojnásobek, navíc jsme loni zaznamenali prvního dětského pacienta s touto formou nemoci. A ačkoliv s „běžnou“ tuberkulózou si dokážeme poradit, její multirezistentní formy (MDR) představují významné riziko.

Téma rezistence je dlouhodobě aktuální, i pokud jde o léčbu dalších infekčních onemocnění. Na jakých základech jsou postavena aktuální doporučení pro antibiotickou terapii a jak jejich principy zapadají do domácích i mezinárodních iniciativ o prevenci antibiotické rezistence, objasňuje vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika Státního zdravotního ústavu (SZÚ) profesorka Helena Žemličková.

Vývoj léčiv je drahá a často i neefektivní záležitost s řadou rizik a potenciálních selhání. Odhadem až 86 % kandidátních léků vyvinutých v letech 2000–2015 nedosáhlo svého nastaveného cíle. V poslední době se tak i do této nelehké disciplíny stále častěji zapojují technologie využívající umělou inteligenci. Jak konkrétně a s jakými výsledky?

Ani tentokrát nemohou v naší ochutnávce chybět „jednohubky“ z klinického výzkumu formou stručného přehledu. Na jedno pozoruhodné téma jsme si však posvítili blíže: Několikaleté sledování chování australských vakomyší totiž ozřejmilo fakt, proč se samci (a vlastně i samice) těchto drobných masožravců v určitém období svého života potýkají se spánkovou deprivací. Odpověď je poněkud pikantní…

S MUDr. Jiřím Kornouškem ze společnosti Všeobecný lékař jsme hovořili o zkušenostech, výzvách i plánech v oblasti organizace kongresů pro praktické lékaře či pediatry, ovšem s mezioborovým přesahem.

Na závěr bychom Vás chtěli opětovně požádat o aktualizaci Vaši údajů. Rádi bychom Vám totiž i nadále doručovali relevantní obsah cílený právě dle Vašich odborných zájmů a potřeb. Sledovat a diskutovat odborné aktuality nově můžete také prostřednictvím našeho nového profilu na Facebooku.

Příjemné jarní dny bez infekcí a s pořádnou porcí spánku nebo jiného zdroje čerstvé energie Vám za tým proLékaře.cz přeje
Petra Čekalová
Novinky z oboru
Rezistentní formy tuberkulózy jsou na vzestupu, v Česku onemocnělo první dítě
Výskyt rezistentní formy tuberkulózy (TBC) v Česku meziročně stoupl na téměř dvojnásobek. Zatímco v roce 2022 šlo o 17 případů, vloni se podle…
Číst celý článek   Vydáno: 18. 3. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz
Aktuální doporučení pro antibiotickou terapii v ambulancích: Jak na optimální preskripci?
Na jakých základech jsou postavena aktuální doporučení pro antibiotickou terapii v ambulantní praxi a jak jejich principy zapadají do domácích i…
Číst celý článek   Vydáno: 15. 3. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz
Jak umělá inteligence pomáhá s vývojem léčiv?
V posledních letech se technologie využívající umělou inteligenci posunuly z pozice potenciálně zajímavé novoty k reálným programům klinického…
Číst celý článek   Vydáno: 20. 3. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz
„Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/5
Přinášíme další várku pozoruhodných novinek z klinického výzkumu formou stručného přehledu pro rychlou orientaci.
Číst celý článek   Vydáno: 18. 3. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz
Proč se australská vakomyš potýká s nedostatkem spánku? Odpověď je poněkud pikantní…
Několikaleté sledování chování australských vakomyší přineslo zajímavé poznatky. Samci těchto drobných masožravců mají velmi omezené příležitosti k…
Číst celý článek   Vydáno: 19. 3. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz
MUDr. Jiří Kornoušek: Program našich konferencí stavíme tak, aby reflektoval skutečně aktuální a praktická témata
S vedoucím lékařem společnosti Všeobecný lékař MUDr. Jiřím Kornouškem hovoříme nejen o fungování samotné firmy, ale především o lékařských…
Číst celý článek   Vydáno: 20. 3. 2024 | Zdroj: proLékaře.cz
Inzerce

Elektronické vzdělávání

Diferenciální diagnostika eozinofilie a hypereozinofilní syndrom

Téma eozinofilie a hypereozinofilního syndromu (HES) je v kontextu jejich správné diagnostiky i účinné a bezpečné terapie velmi důležité, ale také…
Autoři: prof. MUDr. Michael Doubek, Ph.D.
Odborná garance: doc. MUDr. Daniela Žáčková, Ph.D.
Vydáno: 2. 5. 2023 | Zdroj: proLékaře.cz Zobrazit e-learning
 

Gaucherova choroba

Pacienta s Gaucherovu chorobou, i když je nejčastějším lyzosomálním střádavým onemocněním, nepotká většina lékařů ani jednou za 10 let. A může se…
Autoři: MUDr. Lukáš Stejskal
Odborná garance: Prof. MUDr. Roman Hájek, CSc.
Vydáno: 28. 5. 2023 | Zdroj: proLékaře.cz Zobrazit e-learning
 
Inzerce